ir
rss
calendar جمعه، 7 بهمن ماه 1401
parsnamaddata logo
خبرگزاری مناقصات و مزایدات کل کشور
پایگاه خبری پارس نماد داده ها
آمار مناقصات و مزایدات

مـناقصات امروز :

0
مـناقصات دیروز :1,920

مـزایدات امـروز :

0
مـزایدات دیروز :1,114
استعلام امروز : 0
استعلام دیروز : 1,481
بازدید کل :63,032

مناقصه چیست؟

مناقصه چیست؟

مناقصه چیست؟ شاید این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد. با یک جستجوی ساده در موتور جستجو مثل گوگل نتایج زیادی برای پاسخ سوالتان پیدا میکنید. هر کدام از وبسایت ها، از نگاه خودشان تعریفی ارائه کرده اند. تعریف های قانونی و غیره. هیچ کدام برایتان قابل استناد نباشند مگر اینکه منبعی معتبر در موردش توضیحی ارائه کند. در واقع تنها جوابی مورد قبول است که از طرف یک منبع آگاه و موثق ارائه شود. مثل اطلاعاتی که از دل خبرگزاری های مختلف به گوشمان میرسد و ما به استناد اعتبار خبرگزاری بدون چون و چرا آن را میپذیریم.

خبرگزاری ها برای پوشش اخبار متنوع در شاخه های زیادی فعالیت میکنند. با توجه به رشته کاری هر خبرگزاری ممکن است در حوزه مناقصات مانور زیادی نداشته باشند. حالا ما در خبرگزاری پارس نماد داده ها که اولین مرکز تخصصی اخبار مناقصه و مزایده در ایران است، یکبار برای همیشه تعریف دقیق و درستی به شما کاربران عزیز ارائه میکنیم. همچنین برخی اطلاعات که برای شرکت در مناقصات لازم است را در اختیارتان قرار میدهیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:

مناقصه چیست؟

ارکان اصلی تشکیل دهنده یک مناقصه

نمودار فرآیند مناقصه

آشنایی اولیه با ارکان قانونی مناقصه

چگونه از مناقصات با خبر شویم

مناقصه چیست؟

به طور کلی افراد چه حقیقی و چه حقوقی به دنبال حداکثرکردن سود خود در هر معامله هستند. از آنجایی که مدیران به مدیریت هزینه در حد ایجاد درآمد، اهمیت میدهند، ترجیحشان این است که با حداقل قیمت کالا یا خدمات مورد نظر خود را خریداری کنند. بنابراین به برگزاری مناقصه میپردازند.

شما میتوانید در صفحه مناقصه گزاران لیست کلیه مناقصه گزار ها را با آگهی هایی که منتشر کرده اند رویت کنید.

در تعریفی ساده، طی برگزاری یک مناقصه، مناقصه گزار(شرکتی که به کالا یا خدماتی نیاز دارد) از کلیه ارائه دهندگان خدمات یا کالای مورد نظر، دعوت میکند تا متناسب با نیاز مناقصه گزار، پیشنهاد قیمتی خود را اعلام نمایند. طبیعتا آن کسی که در نهایت خدمات یا کالای خود را به مناقصه گزار میفروشد، برنده مناقصه است.

ارکان اصلی تشکیل دهنده یک مناقصه

به تعریف ویکی پدیا مناقصه فرآیندی رقابتی است برای تأمین کیفیت مورد نظر (طبق اسناد مناقصه) که در آن تعهدات موضوع معامله به مناقصه ‌گری که کمترین قیمت را پیشنهاد کرده باشد، واگذار می‌شود. طبق همین تعریف مشخص میشود که هر مناقصه حداقل 6 رکن اساسی دارد.

1) مناقصه گزار

2) مناقصه گران یا مناقصه پذیران

3) موضوع مناقصه

4) اسناد مناقصه

5) قیمت پیشنهادی

6) برنده مناقصه

مناقصه گزارمناقصه گرانموضوع مناقصهاسناد مناقصهقیمت پیشنهادیبرنده مناقصه
سازمانی که برای رفع یک نیاز داخلی، اعم از خدمات یا تامین کالا اقدام به برگزاری مناقصه میکند.تامین کنندگان کالا و یا ارائه دهندگان خدمات مورد نیاز مناقصه گزارمساله ی مورد تقاضای مناقصه گزار شامل تامین کالا یا ارائه خدماتاسناد منتشر شده توسط مناقصه گزار که در آن ویژگی های کمی و کیفی موضوع مناقصه ذکر شده است.قیمتی که توسط مناقصه گران به مناقصه گزار اعلام میشود. حداقل قیمتی که هر مناقصه گر میتواند با دریافت آن تعهدات اعلام شده در اسناد مناقصه را اجرا نماید.مناقصه گری که حداقل مبلغ پیشنهادی را برای تامین موضوع مناقصه اعلام کرده به مفاد ذکر شده در اسناد مناقصه مثل تاریخ تحویل پیشنهادات پایبند بوده است.


نموداری از فرآیند مناقصه:

در زیر یک نمونه نمودار ساده سازی شده برای شما آورده شده است.


نمودار شماره یک: نمودار فرآیند یک مناقصه


شاید این نمودار در ابتدا ساده به نظر بیاید اما توجه کنید که همه آنچه در اسناد ثبت شده باید توسط مناقصه گزار و مناقصه پذیر ایفا شود تا قرارداد به نتیجه مورد نظر برسد.

آنچه تا اینجا گفتیم برای شفاف سازی حوزه مناقصه در ذهن شما بوده است. حالا به ارکان قانونی مناقصه خواهیم پرداخت.

ارکان قانونی مناقصه:

پنج رکن قانونی برای مناقصه عنوان شده است. هر یک از این ارکان وظایف و مسئولیت های خود را دنبال میکنند. در ادامه نگاهی به این ارکان و مسئولیتت هایشان می اندازیم.

به غیر از مناقصه گزار که برایتان توضیحاتش را بیان کردیم بقیه رکنهایی که میخواهیم بگوییم جدید هستند.

نگاهی به نمودار زیر بیندازید:

نموداره شماره دو : نمودار ارکان قانونی مناقصه


در این نمودار میبینم که هر یک از ارکان، به اندازه سایر ارکان اهمیت دارد و برای اینکه یک مناقصه مشروعیت قانونی داشته باشد باید همه ارکان ایجاد شده باشند.

مسئولیت هر یک از این واحدها با یکدیگر متفاوت و به نوعی مکمل هم هستند.

برای آشنایی با مسئولیت ارکان قانونی مناقصه به قسمت وبلاگ بروید.

چگونه از مناقصات با خبر شویم؟

از آنجایی که فرصت فروش کالاها یا خدماتمان میتواند سودآوری سالانه ما را چندین برابر کند، اصلا عجیب نیست که بخواهید بدانید چگونه از مناقصات در حوزه کاری خود باخبر شوید.

برای اطلاع یافتن از اخبار تقاضای مناقصه گزاران در حوزه صنفی خودتان کافیست از بسته های اشتراکِ مدت دارِ تنها مرجع اطلاع رسانی تخصصی کشور، مرکز پارس نماد داده ها استفاده کنید.

در این طرح های اشتراک، که بسیار مقرون به صرفه تر از چیزیست که فکر میکنید، میتوانید از تمامی اخبار مناقصات صنفی خود، به صورت لحظه ای با خبر شوید. اولین گام را همین حالا بردارید : ثبت نام رایگان

علاوه بر این میتوانید جهت استفاده از خدمات ارزنده خبرگزاری پارس نماد داده ها، با مشاوران خبره مناقصه به صورت رایگان در ارتباط باشید.

02188349870

02188349671

02188349672

02188349673

02188349674

آگهی های مزایده مواد مخدر