ir
rss
calendar پنج شنبه، 24 خرداد ماه 1403
پارس نماد داده ها، خبرگزاری مناقصات و مزایدات کشور
خبرگزاری مناقصات و مزایدات کل کشور
پایگاه خبری پارس نماد داده ها
آمار مناقصات و مزایدات

مـناقصات امروز :

2,042
مـناقصات دیروز :3,129

مـزایدات امـروز :

971
مـزایدات دیروز :1,558
استعلام امروز : 1,560
استعلام دیروز : 2,028
بازدید کل :187,713

مناقصه چیست؟ پایگاه خبری پارس نماد داده ها

مناقصه چیست؟ پایگاه خبری پارس نماد داده ها

مناقصه چیست؟ شاید این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد. با یک جستجوی ساده در موتور جستجو مثل گوگل نتایج زیادی برای پاسخ سوالتان پیدا میکنید. هر کدام از وبسایت ها، از نگاه خودشان تعریفی ارائه کرده اند. تعریف های قانونی و غیره. هیچ کدام برایتان قابل استناد نباشند مگر اینکه منبعی معتبر در موردش توضیحی ارائه کند. در واقع تنها جوابی مورد قبول است که از طرف یک منبع آگاه و موثق ارائه شود. مثل اطلاعاتی که از دل خبرگزاری های مختلف به گوشمان میرسد و ما به استناد اعتبار خبرگزاری بدون چون و چرا آن را میپذیریم.

خبرگزاری ها برای پوشش اخبار متنوع در شاخه های زیادی فعالیت میکنند. با توجه به رشته کاری هر خبرگزاری ممکن است در حوزه مناقصات مانور زیادی نداشته باشند. حالا ما در خبرگزاری پارس نماد داده ها که اولین مرکز تخصصی اخبار مناقصه و مزایده در ایران است، یکبار برای همیشه تعریف دقیق و درستی به شما کاربران عزیز ارائه میکنیم. همچنین برخی اطلاعات که برای شرکت در مناقصات لازم است را در اختیارتان قرار میدهیم.

آنچه در این مقاله میخوانید:

مناقصه چیست؟

ارکان اصلی تشکیل دهنده یک مناقصه

نمودار فرآیند مناقصه

آشنایی اولیه با ارکان قانونی مناقصه

چگونه از مناقصات با خبر شویم

مناقصه چیست؟

به طور کلی افراد چه حقیقی و چه حقوقی به دنبال حداکثرکردن سود خود در هر معامله هستند. از آنجایی که مدیران به مدیریت هزینه در حد ایجاد درآمد، اهمیت میدهند، ترجیحشان این است که با حداقل قیمت کالا یا خدمات مورد نظر خود را خریداری کنند. بنابراین به برگزاری مناقصه میپردازند.

شما میتوانید در صفحه مناقصه گزاران لیست کلیه مناقصه گزار ها را با آگهی هایی که منتشر کرده اند رویت کنید.

مناقصه

در تعریفی ساده، طی برگزاری یک مناقصه، مناقصه گزار(شرکتی که به کالا یا خدماتی نیاز دارد) از کلیه ارائه دهندگان خدمات یا کالای مورد نظر، دعوت میکند تا متناسب با نیاز مناقصه گزار، پیشنهاد قیمتی خود را اعلام نمایند. طبیعتا آن کسی که در نهایت خدمات یا کالای خود را به مناقصه گزار میفروشد، برنده مناقصه است.

ارکان اصلی تشکیل دهنده یک مناقصه

به تعریف ویکی پدیا مناقصه فرآیندی رقابتی است برای تأمین کیفیت مورد نظر (طبق اسناد مناقصه) که در آن تعهدات موضوع معامله به مناقصه ‌گری که کمترین قیمت را پیشنهاد کرده باشد، واگذار می‌شود. طبق همین تعریف مشخص میشود که هر مناقصه حداقل 6 رکن اساسی دارد.

1) مناقصه گزار

2) مناقصه گران یا مناقصه پذیران

3) موضوع مناقصه

4) اسناد مناقصه

5) قیمت پیشنهادی

6) برنده مناقصه

مناقصه گزار مناقصه گران موضوع مناقصه اسناد مناقصه قیمت پیشنهادی برنده مناقصه
سازمانی که برای رفع یک نیاز داخلی، اعم از خدمات یا تامین کالا اقدام به برگزاری مناقصه میکند. تامین کنندگان کالا و یا ارائه دهندگان خدمات مورد نیاز مناقصه گزار مساله ی مورد تقاضای مناقصه گزار شامل تامین کالا یا ارائه خدمات اسناد منتشر شده توسط مناقصه گزار که در آن ویژگی های کمی و کیفی موضوع مناقصه ذکر شده است. قیمتی که توسط مناقصه گران به مناقصه گزار اعلام میشود. حداقل قیمتی که هر مناقصه گر میتواند با دریافت آن تعهدات اعلام شده در اسناد مناقصه را اجرا نماید. مناقصه گری که حداقل مبلغ پیشنهادی را برای تامین موضوع مناقصه اعلام کرده به مفاد ذکر شده در اسناد مناقصه مثل تاریخ تحویل پیشنهادات پایبند بوده است.

 

نموداری از فرآیند مناقصه:

در زیر یک نمونه نمودار ساده سازی شده برای شما آورده شده است.

 

نمودار شماره یک: نمودار فرآیند یک مناقصه

 

شاید این نمودار در ابتدا ساده به نظر بیاید اما توجه کنید که همه آنچه در اسناد ثبت شده باید توسط مناقصه گزار و مناقصه پذیر ایفا شود تا قرارداد به نتیجه مورد نظر برسد.

آنچه تا اینجا گفتیم برای شفاف سازی حوزه مناقصه در ذهن شما بوده است. حالا به ارکان قانونی مناقصه خواهیم پرداخت.

ارکان قانونی مناقصه:

پنج رکن قانونی برای مناقصه عنوان شده است. هر یک از این ارکان وظایف و مسئولیت های خود را دنبال میکنند. در ادامه نگاهی به این ارکان و مسئولیتت هایشان می اندازیم.

به غیر از مناقصه گزار که برایتان توضیحاتش را بیان کردیم بقیه رکنهایی که میخواهیم بگوییم جدید هستند.

نگاهی به نمودار زیر بیندازید:

نموداره شماره دو : نمودار ارکان قانونی مناقصه

 

در این نمودار میبینم که هر یک از ارکان، به اندازه سایر ارکان اهمیت دارد و برای اینکه یک مناقصه مشروعیت قانونی داشته باشد باید همه ارکان ایجاد شده باشند.

مسئولیت هر یک از این واحدها با یکدیگر متفاوت و به نوعی مکمل هم هستند.

برای آشنایی با مسئولیت ارکان قانونی مناقصه به قسمت وبلاگ بروید.

چگونه از مناقصات با خبر شویم؟

از آنجایی که فرصت فروش کالاها یا خدماتمان میتواند سودآوری سالانه ما را چندین برابر کند، اصلا عجیب نیست که بخواهید بدانید چگونه از مناقصات در حوزه کاری خود باخبر شوید.

برای اطلاع یافتن از اخبار تقاضای مناقصه گزاران در حوزه صنفی خودتان کافیست با ثبت نام در سامانه پارس  نماد از بسته های اشتراکِ مدت دارِ تنها مرجع اطلاع رسانی تخصصی کشور، استفاده نمایید

در این طرح های اشتراک، که بسیار مقرون به صرفه تر از چیزیست که فکر میکنید، میتوانید از تمامی اخبار مناقصات صنفی خود، به صورت لحظه ای با خبر شوید. اولین گام را همین حالا بردارید 

علاوه بر این میتوانید جهت استفاده از خدمات ارزنده خبرگزاری پارس نماد داده ها، با مشاوران خبره مناقصه به صورت رایگان در ارتباط باشید.

5 - 02188349670

آگهی های مزایده مواد مخدر

پر بازدیدترین ها
برای تبلیغ به صورت رایگان ، کسب و کار خودتان را در اینجا معرفی کنید
حامد محمدپور  
10:40 1402/05/11

سلام. صبح بخیر. من چند ساله با سایت پارس نماد همراه هستم و خبرهای مناقصه و مزایده رو به صورت روزانه چک میکنم. به وضوح شاهد پیشرفت و تکامل سایت شما بودم و اینکه چقدر حساسیت دارید نسبت به مطالب درست در سایت تون. موفق و پیروز باشید.

شبستری  
11:03 1402/05/26

اطلاعات مربوط به این وبلاگ بسیار عالی و کامل بود.

قاسم زاده  
13:29 1402/06/16

با سلام. توضیحات جامع وکاملی در مورد مناقصه ارائه کردید. با سپاس زحمات سایت پارس نمادداده ها

بریشی  
16:30 1402/07/22

با سلام. مطلب خوب و آموزنده ای بود و توضیحات کاملی در مورد تعریف مناقصه ارائه داده بودید. ممنون از اطلاعات مفیدتون.

راویان  
16:20 1402/08/08

با سلام و وقت بخیر. وبلاگ مفید و جامعی بود. بهره بردم. با سپاس از سایت پارس نمادداده ها

محمدحسین پورحسینی  
11:56 1402/08/18

سلام وقت بخیر. خسته نباشید. این وبلاگ "مناقصه چیست" را بسیار عالی توضیح دادید. هیچ سایتی مثل شما روی این موضوعات به صورت تخصصی کار نمیکنه. 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰

کد امنیتی