ir
rss
calendar پنج شنبه، 10 خرداد ماه 1403
پارس نماد داده ها، خبرگزاری مناقصات و مزایدات کشور
خبرگزاری مناقصات و مزایدات کل کشور
پایگاه خبری پارس نماد داده ها
آمار مناقصات و مزایدات

مـناقصات امروز :

2,003
مـناقصات دیروز :4,186

مـزایدات امـروز :

1,150
مـزایدات دیروز :2,149
استعلام امروز : 1,436
استعلام دیروز : 3,166
بازدید کل :587,225

مناقصه های دولتی

مناقصه های دولتی

در سراسر جهان برگزاری مناقصات و مزایدات مرسوم است. هر دو برای تامین نیازهای اقتصاد ضروری هستند و هر کدام ساز و کار خود را دارند. در کشورهای مختلف روشهای خاصی برای اجرایشان در نظر گرفته میشود. قوانین نظارتی بر آنان نیز میتواند در نقطه نقطه دنیا، متفاوت باشد. ایران هم به دنبال رفع نیاز بازار، از این دو ابزار استفاده میکند.

برخی افراد طرفدار شرکت در مزایده هستند و بخی دیگر میخواهند در مناقصات شرکت کنند.

در این نوشته میخواهیم به تقسیم بندی اصلی که برای تقاضاهای خرید یا همان مناقصات صورت میگیرد صحبت کنیم. بطور کلی دو دسته عمده در نظر داریم.


شکل شماره یک: تقسیم بندی کلی مناقصه ها در ایران

کدام مناقصات به نام مناقصه های دولتی شناخته میشوند؟

کلیه آگهی هایی که توسط یک ارگان یا سازمان دولتی برای تامین کالا یا خدمات مورد نیاز منتشر شود و طبق قانون مناقصات کشور پیش برود، در زمره مناقصه های دولتی دسته بندی میشود.

در واقع این سازمان برگزار کننده است که میتواند تعیین کند آگهی خریدِ منتشر شده ، دولتی است یا خیر. برای دولتی بودن یک آگهی کافیست برگزار کننده مالکیت دولتی داشته باشد.

پس میتوانیم بازار داغ آگهی های مناقصه را یک سکه فرض کنیم که دو روی آن مناقصه های دولتی و غیر دولتی هستند.

نمونه از مناقصه و مزایده یک سازمان دولتی :

مناقصه سازمان دولتی

مزایده سازمان دولتی

مناقصه محدود چیست؟

چون همیشه عبارت دولتی و خصوصی در مقابل هم استفاده شده است، بلافاصله بعد از شنیدن مناقصه های دولتی، مناقصه های خصوصی را به یاد می آوریم. مثل مالکیت دولتی و مالکیت خصوصی.

در حالیکه در قانون مناقصات، نوعی مناقصه وجود دارد که به صورت خصوصی بین مناقصه گزار و چند مناقصه پذیر، کاملا محدود اعلان میشود و نباید اینها را با هم اشتباه گرفت.

به شکل زیر توجه کنید تا همه ماجرا برایتان رو شود.


شکل شماره دو : تفکیک مناقصه محدود در مقابل عمومی


مناقصه محدود نوعی مناقصه است که مناقصه گزار (دولتی یا غیردولتی) ، نیاز خود برای تامین کالا یا خدمات را فقط به صورت خصوصی به تعداد محدودی از مناقصه پذیرانِ صاحب صلاحیت اعلام میکند. دعوتنامه شرکت در مناقصه محدود، نامه ای اداری است که از طرف مناقصه گزار به مناقصه پذیران منتخب، ارائه میشود و در آن به کل شرایط و مفاد مناقصه اشاره شده است.

انواع مناقصه از نظر نوع اطلاع رسانی به مناقصه پذیران

با توضیحاتی که دادیم متوجه شدید روشهای قانونی مختلفی برای اعلان یک مناقصه به مناقصه پذیران وجود دارد. هر کدام متناسبِ موقعیت استفاده میگردد.

1-1) مناقصات عمومی آن دسته ای هستند که مناقصه گزار آگهیِ نیاز خود را با انتشار در روزنامه ها یا سایر رسانه های مورد تایید قانون، به سمع و نظر همه مناقصه گرها میرساند. این دسته خود به دو گروه اصلی اعم از مناقصه داخلی و مناقصه بین المللی تقسیم میشوند.

1-2) مناقصات محدود آن دسته ای هستند که فقط به اطلاع مناقصه گرانِ منتخب میرسند و اعلان عمومی نمیشوند.

1-3) مناقصات ترک تشریفات آن دسته ای هستند که طی آن، مناقصه گر، بنا به الزاماتی، امکان برگزاری مناقصه را ندارد و طبق قانون میتواند در صورت به اثبات رساندن شرایط، بدون طی کردن مراحل قانونی مناقصه، نیاز خود را تامین کنند. این روش بر خلاف رویه ی برگزاری مناقصه، کاملا غیر رقابتی است. به تعبیر دیگر تامین کالا یا خدمات مد نظر از روش غیر رقابتی، ترک تشریفات به حساب می آید.

تعداد هر یک از مناقصاتی که در بالا معرفی شدند، کم نیست. هر روزه تعداد زیادی آگهی در کشور اعلان میشود که همه میتوانند بنا به توانمندیهای خود در آن شرکت کرده و درآمد بالایی کسب نمایند.

شما هم میتوانید با تنها یک اشتراک از اولین مرکز تخصصی اخبار مناقصات و مزایدات سراسر ایران، شرکت فرآوری اطلاعات پارس نماد داده ها، از کلیه اخبار حوزه تخصصی تان مطلع شوید و امکان سودآوری کسب و کارتان را چندین برابر نمایید.

برای رویت سایر اطلاعات به لینک های زیر مراجعه کنید.

دسته بندی مناقصات به تفکیک گروه شغلی

لیست مناقصه گزارهای فعال کشور

ثبت نام سامانه مناقصات

همچنین میتوانید برای ارتباط با کارشناسان روی شماره های 02188349670 الی 5 تماس بگیرید.

آگهی های مرتبط